ÖSD Zertifikat B2 / B2 Jugendvariante
Οι εξετάσεις για το ÖSD Zertifikat B2 απευθύνονται σε υποψηφίους από 14 ετών. Οι υποψήφιοι 14-17 ετών μπορούν να λάβουν μέρος στην εξέταση Β2, με προσαρμοσμένη θεματολογία (B2 MD Jugendvariante).
[qode_accordion style=”toggle”][qode_accordion_tab title=”Τα μέρη της εξέτασης” title_tag=”h3″ el_id=”A1-meri”]
Με τέσσερις ασκήσεις εξετάζεται η γενική κατανόηση και η κατανόηση σημαντικών λεπτομερειών διαφορετικών αυθεντικών κειμένων από την Αυστρία, τη Γερμανία και την Ελβετία.
Διάρκεια: 90 λεπτά
Ακολουθώντας συγκεκριμένες οδηγίες, ο υποψήφιος συντάσσει δύο κείμενα: ένα επίσημο email και ένα σωστά δομημένο κείμενο, όπου εκφράζει την άποψή του παραθέτοντας επιχειρήματα. Τα κείμενα αξιολογούνται σύμφωνα με καθορισμένα κριτήρια.
Διάρκεια: 90 λεπτά
Η ακουστική κατανόηση εξετάζεται με δύο αυθεντικές ασκήσεις στην κοινή γερμανική γλώσσα της Αυστρίας, της Γερμανίας και της Ελβετίας με γενικά ή κοινωνικά θέματα. Στόχος είναι η κατανόηση βασικών πληροφοριών αλλά και σημαντικών λεπτομερειών.
Διάρκεια: περίπου 30 λεπτά
- ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΦΟΡΙΚΟΥ ΛΟΓΟΥ
Η εξέταση περιλαμβάνει 3 ασκήσεις: ένα διάλογο σε μια περίσταση της καθημερινής ζωής, την περιγραφή και ερμηνεία μιας εικόνας και μια συζήτηση για ένα κοινωνικό θέμα. Οι διάλογοι στο πρώτο και το τρίτο μέρος των εξετάσεων διεξάγονται μεταξύ των δύο συνυποψηφίων.
Τα θέματα της πρώτης άσκησης είναι «Ξένες Γλώσσες», «Εργασία», «Αθλητισμός», «Σχέση με τα μέσα, όπως κινητό, διαδίκτυο κλπ.», «Το διάβασμα στο σημερινό κόσμο».
[/qode_accordion_tab][qode_accordion_tab title=”Διεξαγωγή της εξέτασης” title_tag=”h3″ el_id=”A1-proipotheseis”]
Οι υποψήφιοι εξετάζονται και αξιολογούνται από δύο εξεταστές του ÖSD. Η βάση ολόκληρης της εξέτασης είναι 60%, δηλαδή 60/100, πρέπει όμως σε κάθε δεξιότητα ο υποψήφιος να έχει την ελάχιστη βαθμολογία.
Οι εξετάσεις για το επίπεδο ΖB2, προσφέρονται και σε δύο ενότητες: γραπτή εξέταση (κατανόηση γραπτού λόγου, κατανόηση προφορικού λόγου, παραγωγή γραπτού λόγου) με βάση 42/70 και προφορική εξέταση (παραγωγή προφορικού λόγου) με βάση 18/30. Οι υποψήφιοι μπορούν να δίνουν τα δύο μέρη της εξέτασης ανεξάρτητα το ένα από το άλλο και για κάθε μέρος (γραπτό / προφορικό) λαμβάνουν το αντίστοιχο δίπλωμα. Στην περίπτωση που δώσουν και πετύχουν και στα δύο μέρη της εξέτασης μέσα σε έναν χρόνο, λαμβάνουν και το ενιαίο δίπλωμα.